PROJE SÜRECİMİZ
İŞİN AŞAMALANDIRILMASI
Projenin tamamını ve devamlığını kapsayacak süreç ve aşamalar.
01. Planlama
Planlama
Müşteri etkileşiminin üst düzey tutulması gerektiği, projenin tamamını ve devamlığını kapsayacak olduğundan en önemli aşama.
Fizibilite
Projenin ne olduğu, ne amaçla yapıldığı, zaman çizelgesi, hedef kitlesi, gerekli materyaller, benzer projeler gibi verilerin analiz ve tanımlanma süreci. Müşteriniz sitesini ne kadar planlamış olursa olsun deneyiminiz eşliğinde öneriler vermekten korkmayın.
Proje tüzüğü
Bir önceki noktada bahsettiğim gereksinimlerin toplanmış (?ve kabul edilmiş) hallerini özetleyen belge. Size proje boyunca eşlik edeceğinden dolayı ne fazla yüzeysel, ne fazla teknik olmamasına dikkat edin.
Site haritası
?Site haritası? terim bakımından iki farklı anlama gelmekte. Birisi SEO amaçlı kullanılan site haritası, birisi projenize yol göstericisi olacak site haritası. Müşteriden sitenin sayfaları ve kategorileri hakkında gerekli bilgiler alınır, akabinde tasarımcılarınıza göstermek üzere hiyerarşi çizilir. Tasarım açısından ağaç dallarına benzetebiliriz sanki?
Rolleri, telif hakkını ve finansal noktaları tanımlamak
Ödeme planını, fesih ve proje hükümlerini, gizlilik hakkını, telif hakkı mülkiyetini belirlediğinizden emin olun. Proje dokümanında belirtilen maddelerden bir kısmı sağlanmadığında veya gecikme yaşandığında uygulanacak cezai yaptırımlar sözleşmede açıkça yer almalıdır. (Kullanılan para birimi döviz cinsinden ise sabit kur belirlemeyi unutmayın.)
Gerekli kaynakları belirlemek
Üçüncü taraf medya araçlarının (stok fotoğraf, font vs.) ötesinde, personellerinizin ve kiralamanızın gerektiği servisleri (bkz. sunucu) ve fiyatını belirleyin. Gerekli durumlarda ücretleri müşterinin bütçesine ekleyin.
Kullanılacak teknolojiler
Son aşamada projenin hangi programlama çatılarını (ing. framework) kullanacağı, platformun ne olacağı, hangi programlama dillerini ve veritabanını kullanarak geliştirileceği belirlenir.
02. Tasarım
02. Tasarım
Hazırlık aşaması atlatıldığına ve gerekli materyaller toplandığına göre sıra düşünceleri görselleştirmekte.
Wireframe
Web sitesinin görsel açıdan şekillenmeye başladığı ilk etap. Müşteriden ve benzer tasarımlardan/projelerden toplanan bilgiler eşliğinde sitenin wireframe (tr. taslak) hali çizilir. Wireframe evresi, düşünceleri kağıda dökmekle başlar.
Mock-up ve prototip
Çizilen taslağın, taslak olmaktan çıkartılıp ilk prototipin hazırlanması. Henüz müşterinin onayını almadığından kolayca değiştirilebilecek bir yapı kurmaya özen gösterin.
Revizyon
Prototipin müşteriye sunulması, ardından müşterinin ekletmek/çıkartmak istediği şeyler varsa tasarımda revizyona gidilme süreci. Revizyon, müşteri tasarımı beğenene kadar tekrarlar.
Stil rehberi
İngilizcesiyle style guide, tasarımınızda kullandığınız form elemanlarının, fontların, renklerin, ikonların çetelesidir. Sitenizin sürdürülebilirliği açısından hem çalışma aşamasında, hem bitiş aşamasında oluşturmayı/kullanmayı unutmayın. Yüzeysel bir örnek olabilmesi açısından burada Medium?un stil rehberi duruyor.
Tasarımın kodlanması
Müşterinin çizilen tasarımı beğenmesinin ardından sıra tasarımı dinamikleştirmeye geliyor. Çizilen sitenin tarayıcılarda gösterilebilecek hale getirilmesi adına birçok yöntem bulunuyor, bunlardan en popüleri tasarımı dilimleyerek ilerlemek.
03. Programlama
03. Programlama
Tasarım belli bir olgunluğa eriştiğine göre elimizde kullanılacak teknolojiler ve arayüz hakkında somut bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında kodlama yapılır, yazılım devamlı test edilerek ilerlenir.
Sürdürülebilir sistem
?sürdürülebilirlik? kavramı; tasarımın diğer bileşenlere adaptasyonu, yönetilebilmesi ve sunumu olarak ön plana çıkar. Site kodlanıp teslim edildikten sonra; ?bir programcı/tasarımcı bu projeyi ne kadar esnetebilir? Müşterinin ek talepleri olursa sistem bunu gerçekleştirebilmesine olanak verir mi?? sorularına verdiğiniz cevaplar sürdürülebilir sistemin zeminini oluşturur.
Duyarlı tasarım
Bir programlama terimi olan responsive (tr. duyarlı) yapı, oluşturduğunuz sitenin değişik çözünürlüklerde (akıllı telefon, tablet, bilgisayar) sağlıklı bir biçimde görüntülenmesini sağlayan tasarım sistemidir. Projenin çoklu platformlarda görüntülenebilmesi açısından atlanmaması gereken bir yapı taşı. (Onedio ziyaretçilerinin %54'ü mobil platformlar vasıtasıyla bağlanmakta.)
Tarayıcı uyumluluğu
Çeşitli tarayıcılar, programlama desteği açısından çeşitli artılar ve eksiler sunarlar. Animasyonlarınız Chrome?da tıkır tıkır çalışırken, Safari?de defekt bir halde görüntülenebilir. Programcılar için can alıcı noktalardan birisi olan tarayıcı uyumluluğunu kesinlikle es geçmeyin, her tarayıcı (ing. browser) üzerinde akışı tam sağladığınızdan emin olun.
İçeriğin eklenmesi
Oluşturmakta olduğunuz site elektronik ticaret üzerineyse ürünleri, portföy üzerineyse tasarıları, marka üzerineyse referansları koyma vakti geldi. İçeriklerin yüklenmesi (hazır değilse yazılması/yapılması), başta tipografisi olmak üzere sitenin doğru test edilebilmesi açısından büyük önem taşıyor.
SEO (Arama motoru optimizasyonu)
Sitenin arama motorlarında (bkz. Google) üst sıralara yükselmesi adına yapılan çalışmaların genel ismi SEO?dur. Birçok püf noktası, taktiği haliyle eğitimleri, ders makaleleri bulunmaktadır. Bilişim çağının en büyük öncülerinden arama motorları, olası ziyaretçilerinizin sitenizi bulabilmesi açısından mihenk taşı öneminde. SEO hakkında bilginiz yoksa profesyonellerden yardım alındığından emin olun. Ürünü oluşturmak kadar satabilmekte önemli.
04. Başlatmak
04. Başlatmak
Programlama aşaması başarıyla tamamlandığına, kullanıcı deneyimi gibi evreler geçildiğine göre ?başlatma düğmesine? yavaş yavaş basıyoruz.
Cilalama
Tasarım bitmiş de olsa canınızı sıkan bir ikon, buton, reklam kanvası olabilir. Ufak son dokunuşlar, daha önce fark etmediğiniz şeyleri fark etmenizi sağlayabilir. Kodlarda basit değişiklikler yaparak değiştirebileceğiniz ögeleri göz önünde bulundurun.
Detaylı test
Site haritanızın rehberliğinde oluşturduğunuz her sayfayı test edin, ettirin ve modüllerinizin işlevini yerine getirdiğinden emin olun. Tarayıcı uyumluluğundan, güvenlik testine kadar olan bu süreç şu şekilde kategorilendirilmiş.
Alan adı
Fizibilite raporunda alan adına yer verdiyseniz sıra satın almakta (eh vermediyseniz sıra bulmakta). Alan adları kendi içlerinde üç elemente ayrılıyor; alt alan adı (www), çekirdek alan adı (markanızın ismi) ve üst alan adı (.com, .org, .net?). Üst alan adları farklı amaçlara yöneliktir, kendinize uygun üst-uzantıyı bulmak için listeye buradan ulaşabilirsiniz.
Gerçek sunucuya transfer
Diğer aşamaları başarıyla geçtiğinize göre şu ana dek çalışmalarınızı yürüttüğünüz sunucuyu/plaformu bırakıp, gerçek sunucuya geçme vaktiniz geldi. Yerel dosyalarınızı profesyonel bir program aracılığıyla taşıyın.
© Copyright 2021 All Rights Reserved Trabzon Web Yazılım
© Copyright 2021 All Rights Reserved Trabzon Web Yazılım
Web Design and Programming Trabzon Web Yazılım